Новиот ASX.

Кога авантурата е на 1-во место.

Mitsubishi ASX Надворешност

Исклучителниот изглед на предната маска со светлата, го прават новиот ASX да биде препознатлив, со впечатливо лице. Зошто да не се одделите од останатите?

Динамичен штит

Спој на безбедност и перформанси

Со нов изглед на предната решетка, новиот ASX поседува уште помоќни карактеристики. Наречен „Динамичен штит“, уникатниот дизајн на предниот дел нуди поголема заштита за пешаци и патници, а обликот на капакот на моторот го прави паркирањето значително полесно

LED светла со високи преформанси

Подобрување на осветлувањето напред и позади
Во предниот дел на возилото се наоѓаат LED предни светла со висока ефикасност, како и дневни и светла за магла, чија бела светлина силно го осветлува патот. Идентично е и со задниот дел, кој нуди одлична видливост за другите возила.

Црвена боја DIAMOND

Длабочина на бојата

Новиот ASX е достапен со палета динамични бои, вклучително и новата 6-слојна црвена Diamond боја, која нуди посебен ефект на длабочина на бојата.

Mitsubishi ASX внатрешност

Новиот ASX нуди зачудувачки голем простор во кабината, не само во предниот туку и во задниот дел на возилото. Луксузните елементи и напредната технологија при секое патување создаваат чувство на восхит и задоволство.

Дизајн на седишта

Удобност при секое патување

Седиштата се дизајнирани за да овозможат максимална удобност. Тие се достапни во кожа или со нова, мека ткаенина во црна / сива боја. Исто така, може да изберете можност за електрично регулирање на возачко седиште, како и греење на предните седишта.

Флексибилни задни седишта 60:40

Mitsubishi ASX - Мотор

ASX поседува 2 литарски бензински мотор со 16 вентили DOHC MIVEC, впарен со 5-степен мануелен менувач или со автоматска CVT трансмисија. Нуди доволна моќност за спортски перформанси и импресивна економичност.

Спортски и економичен

Моторот на ASX создава вртежен момент од 195 Nm со што успешно го контролира возењето во градски и вонградски услови. Благодарение на неговата иновативна технологија MIVEC, се овозможува варијабилна работа и електронска контрола на вентилите, со што се добива одлично искористување на секој грам гориво и претворање во моќност, односно задржување на врвна економичност и перформанси. Затоа моторите на Mitsubishi се сметаат за едни од технолошки најнапредни и најштедливи.

Детали за моторот

Мотор 2.0L Бензин
Тип 2.0L 16 вентили 4 цилиндри SOHC MIVEC ECI-Multi
Зафатнина 1,998
Макс. Моќност(EEC net) kW (КС)/вр. 110(150) / 6,000
Макс. вртежен момент (EEC net) Nm (kg-m)/вр. 195(19.9) / 4,200
Димензии и тежини
Гориво
Гориво тип Безоловен бензин (RON95)
Капацитет на резервоар за гориво (литри) 63 - 60
Перформанси
Забрзување (0-100 км/ч) 10.2 – 12.2 секунди
Макс. брзина – km/ч 190
Потрошувачка на гориво (NEDC) **
Градска - литри/100км (mpg) 8.7 (32.5) – Мануелен 2WD / Автоматик (CVT) 4WD
Вон градска - литри/100км (mpg) 6.1 (46.3) – Мануелен 2WD
6.5 (43.5) – Автоматик (CVT) 4WD
Комбинирана - литри/100км (mpg) 7.0 (40.4) – Мануелен 2WD
7.3 (38.7) – Автоматик (CVT) 4WD
CO2 Емисии (WLTP)
Ниска (g/km) 217 - 239
Средна (g/km) 158 – 173
Висока (g/km) 148 – 161
Екстра висока (g/km) 181 – 193
Комбинирана (g/km) 171 - 185

Погон на 4 тркала – ALL WHEEL CONTROL (AWC) 4WD

Исклучително прецизно управување

Погонот на 4 тркала (4WD), овозможува подобро совладување на свиоците, подобрување на стабилноста и управливоста на возилото. Ова се случува со помош на насочување на вртежниот момент од предната до задната оска, кога е детектирано извесно пролизгување. Од друга страна системот за активна стабилност (Active Stability Control) рамномерно го распоредува вртежниот момент и силата на сопирање до секое тркало одделно, за да се одржи стабилното возење.

Mitsubishi ASX капацитет за влечење

Информирајте се за капацитетот на влечење на ASX, доколку сакате да влечете приколка.

Подготвен за сè

Mitsubishi ASX е теренец кој е подготвен за сè. Со системот за помош при тргнување на нагорнина (Hill Start Assist), потоа системот за контрола на пролизгување (Traction Control), како и системот за активна стабилност (Active Stability Control), можете да избегате од градот и да се препуштите на нови авантури.

КАПАЦИТЕТ НА ВЛЕЧЕЊЕ 1300 КГ

Овој капацитет на влечење, ASX го добива од моќниот 2-литарски MIVEC бензински мотор, кој ослободува моќност од 150 КС и вртежен момент од 195 Nm.

Приказната за Mitsubishi ASX - Запознајте се со наследството и филозофијата за ASX

ASX Историја

Создаден да истражува
Во 2010 година го лансиравме тогаш сосема новиот модел ASX, компактен SUV, за време на 80-то издание на автомобилскиот саем во Женева. Дизајниран врз основа на поголемиот модел Outlander и поседува најнова технологија за заштита на животната средина. ASX поседува Auto Stop & Go, иновативна технологија која овозможува автоматско исклучување на моторот кога возилото не е во движење, со што се намалува нивото на штетни емисии, како и потрошувачката на гориво. Денес, тоа претставува стандардна опција кај поголем број од возилата.

Избор на бои

Техничка спецификација

Димензии и тежини
Вкупна должина 4365 mm
Вкупна ширина 1770 mm 1810 mm
Вкупна висина 1640 mm
Меѓуоскино растојание 2670 mm
Трага, предна/задна 1525/1545 mm
Растојание од пат (без товар) 190 mm
Тежина на празно возило 1355 kg 1405 kg
Капацитет за седење 5
Перформанси
Максимална брзина 190 km/h
Забрзување 0-100 km/h 10.6 sek 11.7 sek
Горивна потрошувачка NEDC
Урбано l/100km 8,5 8
Отворен пат l/100km 5,7 6,1
Комбинирано l/100km 6,7 6,8
WLTP
Комбинирано l/100km 7,1 8,2
Мотор
Тип 4J11 S-MIVEC with AS&G
Вкупна зафатнина 1998
Максимална силина kw 110(150) / 6000
Максимален вртежен момент Nm 195 / 4200
Капацитет на резервоар 63
Менувач 5MT CVT

ASX Каталог

Симни PDF

ASX Аксесоари

Симни PDF